Abeceda welnessu


Pojem wellness je dnes velmi v kurzu. Původní pojem "wellness" z konce padesátých let se postupně vyvinul v trend moderní společnosti v otázce péče o zdraví a krásu.

Aroma stimulace

KLAFS aroma stimulace
Esenciální oleje mají léčebné, povzbuzující a osvěžující účinky na kůži. Kosmetika pro péči o tělo naleznou proto uplatnění například při aroma masážích, aroma koupelích, aromatických saunách či parních lázních.

Děti a sauna

KLAFS Děti v sauně
Finové tradičně berou své děti s sebou do sauny. I na děti působí posilování kardiovaskulárního systému a zvyšování imunity. "Děti ze sauny" jsou mnohem méně postiženy potížemi dýchacího systému a infekčními onemocněními, jako je bronchitida, astma či chřipka. Na druhou stranu sauna také pomáhá udržovat koncentraci, snižuje nervozitu, brání nespavosti a omezuje agresivní chování. Vliv tepla a chladu na vegetativní nervový systém uvolňuje celé tělo a mysl. Vedlejším účinkem je vzdělávání v oblasti hygieny.

Fakta...

KLAFS fakta
Věděli jste, že:
  • Sauna je téměř stejně horká jako kuchyňská trouba (60 až 110 °C)
  • Naše vnitřní teplota těla v sauně se zvyšuje jen o 1 až 2 °C
  • Naše teplota pokožky se zvyšuje v sauně až o 10 °C
  • Ztratíme téměř 30 g potu za minutu při pobytu v sauně
  • Dojde k 900% zvýšení krevního oběhu v kůži při pobytu v sauně
  • Náš tep vzroste v sauně až o 50 %

Instrukce pro saunování

KLAFS Instrukce pro saunování
Správně a zdraví prospěšně použití sauny je založeno na správném pořadí jednotlivých fází saunování. Nejlepší je vstoupit do sauny se suchou pokožku po sprše, tak, aby teplo mohlo působit přímo na kůži. Saunující se by měl v sauně odpočívat. Cvičení by vedlo pouze k blokování krevního oběhu a obtěžovalo by ostatní hosty sauny. A především by měly být dodrženy lhůty pro jednotlivé fáze saunování: Osm až deset minut v jednom cyklu je zcela dostačujících - tělo již z delšího pobytu nebude mít žádný prospěch.

Instrukce pro ochlazování

KLAFS Instrukce pro ochlazování
Fáze ohřívání by měla být bezprostředně vystřídána fází ochlazování. Tělo vyhovuje pomalé aplikace studené vody, počínaje od dolních končetin směrem vzhůru. Následovat může vstup do ochlazovacího bazénku či kádě se studenou vodou. je třeba vstupovat do studené vody pomalu a kontrolovat svůj tep. Nezapomeňte na následnou procházku na čerstvém vzduchu. A nepřehánějte ani tuto fázi. Pár minut bohatě stačí.

Instrukce pro odpočinek

KLAFS Instrukce pro odpočinek
Na závěr v relaxační fázi je vhodné stimulovat kapiláry v chodidlech teplou koupelí nohou. Nohy dají tělu signál, že jsou cévy opět otevřené a že může krevní oběh opět pokračovat.

Jídlo

KLAFS Jídlo
Jídlo nám poskytuje energii pro každou činnost těla. Vyvážená strava s dostatečným zdrojem vitamínů a minerálů je předpokladem pro dobrou pohodu.

Obvykle několik malých jídel je lepší než 3 velká. Před sportovním výkonem nebo před návštěvou sauny byste neměli jíst těžká jídla.

Kardiovaskulární systém

KLAFS Kardiovaskulární systém
Dopřát si pravidelně jednou za týden pobyt v sauně by bylo ideálním posilujícím tréningem pro kardiovaskulární systém. Naše tělo je z utužováno střídáním teplého a studeného a vytváří si tak samo řadu protilátek, čímž je pak odolnější vůči infekcím. Zároveň je při procesu pocení z těla odváděna přebytečná voda nacházející se v prostoru mezi buňkami kůže.

Letní sauna

KLAFS Letní saunování
Relaxace těla a mysli, vnitřní i vnější očista těla, posílení a stabilizace kardiovaskulárního systému, obecný pozitivní vliv na náladu a vitalitu: všechny tyto výhody sauny platí rovněž v létě. Ve skutečnosti právě pokračování v návštěvách sauny až do léta je tím faktorem, který zajišťuje pozitivní dlouhodobý účinek saunování.

SANARIUM s technologií SaunaPUR

KLAFS SANARIUM
Pokud je pro Vás finská sauna příliš horká, nemusíte ještě obětovat prospěšné působení tepla. Nyní je zde možnost kombinovat saunu s parní lázní. SANARIUM je klasická sauna spolu s možností vyzkoušet jiné formy koupele. Tato inovativní technologie může proměnit časem prověřenou klasickou saunu v pobyt v horkém vzduch, jemnou parní koupel, aromatickou nebo tropickou lázeň. V SANARIU si můžete vybrat typ koupele, který nejlépe vyhovuje Vám a Vaší náladě. SANARIUM lze snadno později integrovat do prakticky libovolné KLAFS sauny.

Sauna a sport

KLAFS Sport
Sportovci už dávno vědí, že sauna je dobrá na bolavé svaly. Obecně na bolest, ale zejména na bolest pohybového ústrojí velmi pozitivně s utišujícím účinkem působí produkce hormonů nadledvin, vznikající především v teple sauny. Tepelná terapie může pomoci při léčbě bolesti svalů a kloubů, protože v sauně dochází ke zvýšenému uvolňování beta-endorfinů, který potlačuje bolest a zvyšuje euforii díky vlastnosti podobným jako má morfin.

Stimulace hudbou

KLAFS Stimulace hudbou
Hudba existuje od nepaměti po celém světě. Melodie, rytmus a zvuk působí na tělo i mysl a vyvolávají pocity. Vzhledem k tomu, že hudba stimuluje mozek, výběrem hudby může ovlivnit širokou škálu aktivit, které mají pozitivní vliv na náš pocit pohody.

Stimulace světlem

KLAFS Stimulace světlem
Význam a léčebné působení světla jsou nesporné. Značné léčebné účinky byly zaznamenány při použití světla. Dnes opět různé barevné světelné stimulace zažívají renesanci, a to samé platí i pro kosmetiku a wellness.

Stres

KAFS Sauna a stres
Ať už prožíváte pocity radosti, nebo Vám šéf jde na nervy, stresové reakce se významně neliší. Pro mnohé stres představuje nejen blížící se pohovor, ale již při pomyšlení na něj se dostaví bolest žaludku. Vědecky lze situaci popsat následovně: stres, jako například ten způsobený oním pohovorem je způsoben stres vyvolávajícími podněty. Reakce na ně, jako jsou ony zmíněné zažívací problémy jsou známy jako stresové reakce - nebo jednoduše stres.

Po návštěvě sauny jsme uvolněni, jako dítě po kojení. Ale proč tomu tak je? Možná si pamatujete ze školy z hodiny biologie na autonomní nervový systém a jeho dva nervové kmeny, sympatickou a parasympatickou nervovou soustavu. Pokud tyto dva systémy, z nichž jeden stimuluje naše tělesné funkce a druhý je naopak inhibuje, nejsou v rovnováze, je to jasný příznak chronického stresu. A jde právě o onu rovnováhu, kterou pobyt v sauně regeneruje.

Těhotné v sauně

KLAFS Těhotné v sauně
Pro zdravou těhotnou ženu sauna nepředstavuje žádné nebezpečí pro matku ani pro dítě. Nahromaděné tekutiny v důsledku těhotenství, jako jsou "oteklé" ruce či nohy mohou být odstraněny při návštěvách sauny. Zvýšená činnost ledvin podporována pocením lépe pročišťuje organismus a má především pozitivní vliv na organismus matky, který se musí vypořádat s vedlejšími produkty metabolismu dítěte. Riziko trombózy je sníženo též proto, že sauna stimuluje krevní oběh. Nervové napětí, které obvykle postihuje těhotné ženy může být v důsledku pozitivní reakce na vegetativní nervový systém sníženo.

Tekutiny

KLAFS Tekutiny a saunování
Denně potřebujeme zajistit přísun asi 2,5 litru tekutin. Je-li příjem a vylučování vody vyvážený, hladina vody v těle je stabilní. K udržení této stability je třeba pít nejméně 1 litr tekutin za den. Je však doporučeno vypít 1,5 až 2,5 litru za den, aby se zabránilo dehydrataci a oběhové disfunkci. Je třeba, aby se z těla vylučovaly škodlivé látky dříve, než se začnou usazovat například v kloubech. Denní spotřeba tekutin závisí na výšce, váze a klimatických podmínkách. V případě námahy vedoucí k pocení nebo v prostředí s vysokou teplotou je potřeba tekutin i několikanásobně vyšší. Například profesionální tenista může ztratit až 8 litrů tekutin v jediném zápase.

Přibližně polovina potřebného přísunu tekutin je realizována ve formě nápojů, asi 40 % prostřednictvím jídla a zbytek je produkován přímo metabolismem v lidském těle. Melouny, ledový salát a cukety obsahují více než 90 % vody. Voda je také přítomná v mnoha jiných potravinových položkách, které se na první pohled nezdají vodnaté. Například špagety obsahují 65 % vody a v chlebu je 30 % vody.

Teplota

KLAFS Teplota
Pro klasickou saunu je typická vysoká teplota 80 a 105 °C) a nízká vlhkost vzduchu. Moderní varianty, jako například SANARIUM operují s teplotami od 48 do 75 °C a relativní vlhkostí 30 - 55 %. V parní lázni se teploty pohybují mezi 40 a 45 °C. Pára je vpouštěna do kabiny a je viditelná jako mlha.

Únik

KLAFS Úniky
Nejnovějším trend v Americe jsou "wellness zákoutí". Zejména v období podzimní sezóny, kdy jsou ještě čerstvé vzpomínky na teplé letní večery a my se neustále cítíme unaveni a opotřebováni, tělo a duch touží po osvěžení. Mnozí obyvatelé měst hledají pomoc a plánují dočasný únik. Zatímco dříve byli nuceni fyzicky opustilo město, dnes je trendem ukrýt se k relaxaci na víkend v relativní blízkosti, nebo dokonce ve městě samotném. To je důvod, proč stále více a více luxusních hotelů nabízí fitness a wellness prostory jako reakci na tyto nové požadavky.

Well-being + Fitness = Wellness

KLAFS Well Being a fitness
Všechno začalo u anglických pojmů "fitness" a "well-being". To přivedlo v roce 1959 lékaře jménem Dunn k novému pojmu "wellness". Nejen důraz na fyzickou aktivitu těla ale též na jeho niterné prožitky - duši a jejich vzájemnou rovnováhu. Masáže, sauna, parní lázně a solária se brzy stala součástí definice wellness.

Wellness

KLAFS Wellness
Jeden den pobytu v luxusním hotelu s masáží, saunou a soláriem, jogurt s probiotickými bakteriemi, sprchový šampon, masáž po sportovním výkonu či šálek kávy se smetanou. To je jen malý výčet z toho, co dnes wellness může znamenat. Wellness představuje kompletní a komplexní péči po fyzické a psychické stránce. Částečně zdravé tělo, vyvážené pracovní prostředí, přiměřená sociální interakce v každodenním životě a relaxace s našimi rodinami. Rovnováha těla, mysli a ducha. Ale Wellness může také představovat životní styl, ve kterém zábava a potěšení hrají velkou roli.

Zdraví

KLAFS Sauna a zdraví
Pomocí pocení zabraňujeme běžným zdravotním problémům, jako je únava, ztráta vitality, napětí, stresu a nachlazení, kterého se obávají obzvláště sportovci. Žádná jiná činnost nedokáže srovnatelně zvýšit oběh v tak krátkém čase bez nutnosti namáhat tělo, jako pobyt v sauně.